Taiyo Yuden LCXHF4040WKT151MNR
Part No.:
LCXHF4040WKT151MNR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LCXHF4040WKT151MNR.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR 150UH SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXH
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
390mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.364Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)
1. How to order LCXHF4040WKT151MNR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LCXHF4040WKT151MNR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCXHF4040WKT151MNR?
Image LCXHF4040WKT151MNR
Part Number LCXHF4040WKT151MNR
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LCXH
Package/Case 1616 (4040 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) 390mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.364Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)