| Image |  |
| Part Number | LCRNJ10145GL1R0NN |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LCRN |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 8.9 A |
| Current - Saturation (Isat) | 12.54A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 4.9mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.191" (4.85mm) |