Taiyo Yuden LCENA2016MKT1R0M0NK
Part No.:
LCENA2016MKT1R0M0NK
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LCENA2016MKT1R0M0NK.pdf
Description:
WIRE-WOUND METAL POWER INDUCTORS
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCEN
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order LCENA2016MKT1R0M0NK on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LCENA2016MKT1R0M0NK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCENA2016MKT1R0M0NK?
Image LCENA2016MKT1R0M0NK
Part Number LCENA2016MKT1R0M0NK
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LCEN
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)