| Image |  |
| Part Number | LBXND6060WHL2R2NMG |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 2.2 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 4.2A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 20mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 68MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) |