Taiyo Yuden LBXHF4040WKT151MNR
Part No.:
LBXHF4040WKT151MNR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LBXHF4040WKT151MNR.pdf
Description:
INDUCTOR, 4.0X4.0, 150UH 20, T&R
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LBXH
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
390mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.364Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)
1. How to order LBXHF4040WKT151MNR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LBXHF4040WKT151MNR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LBXHF4040WKT151MNR?
Image LBXHF4040WKT151MNR
Part Number LBXHF4040WKT151MNR
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LBXH
Package/Case 1616 (4040 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) 390mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.364Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)