Taiyo Yuden LAXHG6060YEL2R2NMR
Part No.:
LAXHG6060YEL2R2NMR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LAXHG6060YEL2R2NMR.pdf
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 2.2UH SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LAXH
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order LAXHG6060YEL2R2NMR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LAXHG6060YEL2R2NMR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LAXHG6060YEL2R2NMR?
Image LAXHG6060YEL2R2NMR
Part Number LAXHG6060YEL2R2NMR
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LAXH
Package/Case 2424 (6060 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.4 A
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 36MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)