Taiyo Yuden LAXHG6060YEL1R0NMR
Part No.:
LAXHG6060YEL1R0NMR
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LAXHG6060YEL1R0NMR.pdf
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 1UH SMD
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order LAXHG6060YEL1R0NMR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LAXHG6060YEL1R0NMR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LAXHG6060YEL1R0NMR?
Image LAXHG6060YEL1R0NMR
Part Number LAXHG6060YEL1R0NMR
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6.2 A
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 13mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 90MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)