Taiyo Yuden LAXHG6060YEL151MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL151MMR
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LAXHG6060YEL151MMR.pdf
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 150UH SMD
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
760 mA
Current - Saturation (Isat):
830mA
DC Resistance (DCR):
816mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order LAXHG6060YEL151MMR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LAXHG6060YEL151MMR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LAXHG6060YEL151MMR?
Image LAXHG6060YEL151MMR
Part Number LAXHG6060YEL151MMR
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 760 mA
Current - Saturation (Isat) 830mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 816mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 3.5MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)