Taiyo Yuden LAXHG6060YEL101MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL101MMR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LAXHG6060YEL101MMR.pdf
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 100UH SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LAXH
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
1.05A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order LAXHG6060YEL101MMR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LAXHG6060YEL101MMR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LAXHG6060YEL101MMR?
Image LAXHG6060YEL101MMR
Part Number LAXHG6060YEL101MMR
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LAXH
Package/Case 2424 (6060 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 850 mA
Current - Saturation (Isat) 1.05A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)