ams-OSRAM USA INC. LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z
Part No.:
LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
2-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z.pdf
Description:
LED DRAGON PLUS AMBER 618NM SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
Golden DRAGON® Plus
Package/Case:
2-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Amber
Wavelength:
618nm (612nm ~ 624nm)
Current - Test:
400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:
90 lm/W
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
79lm (61lm ~ 97lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
170°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
1. How to order LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LA W5AM-JZKY-24-0-400-R18-Z?
Package/Case 2-SMD, Gull Wing 2-SMD, Gull Wing 2-SMD, Gull Wing - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Color Amber Amber Amber Amber Amber
Current - Test 400mA 400mA 400mA 400mA 400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V 2.2V 2.2V 2.25V 2.25V
Lumens/Watt @ Current - Test 85 lm/W 72 lm/W 90 lm/W 48 lm/W 56 lm/W
Current - Max 1A 1A 1A 1A 1A
Temperature - Test 25°C - 25°C 25°C 25°C
Viewing Angle 170° 170° 170° 170° 170°
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount - -
Supplier Device Package SMD SMD SMD - -
Size / Dimension 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) - -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) - -