| Image |  |
| Product Status | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Wavelength | - | - | - | - | - |
| Current - Test | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.075V | 3.075V | 3V | 3.075V | 3.075V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Max | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | - | - | - | - | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.075" L x 0.059" W (1.90mm x 1.50mm) | 0.075" L x 0.059" W (1.90mm x 1.50mm) | 0.075" L x 0.059" W (1.90mm x 1.50mm) | 0.075" L x 0.059" W (1.90mm x 1.50mm) | 0.075" L x 0.059" W (1.90mm x 1.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.030" (0.77mm) | 0.030" (0.77mm) | 0.030" (0.77mm) | 0.030" (0.77mm) | 0.030" (0.77mm) |