TDK Corporation KLZ1608MHR4R7WTD25
Part No.:
KLZ1608MHR4R7WTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KLZ1608MHR4R7WTD25.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 350MA 650MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
KLZ-HR
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
120mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
650mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Soft Termination
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order KLZ1608MHR4R7WTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KLZ1608MHR4R7WTD25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KLZ1608MHR4R7WTD25?
Image KLZ1608MHR4R7WTD25
Part Number KLZ1608MHR4R7WTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series KLZ-HR
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 350 mA
Current - Saturation (Isat) 120mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 650mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features Soft Termination
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)