KYOCERA AVX KGQ21HCG2A120JT
Part No.:
KGQ21HCG2A120JT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KGQ21HCG2A120JT.pdf
Description:
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.045" (1.15mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGQ21HCG2A120JT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KGQ21HCG2A120JT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGQ21HCG2A120JT?
Image KGQ21HCG2A120JT
Part Number KGQ21HCG2A120JT
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 12 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.045" (1.15mm)