KYOCERA AVX KGQ15ACG1H6R8BT
Part No.:
KGQ15ACG1H6R8BT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KGQ15ACG1H6R8BT.pdf
Description:
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.036" (0.91mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGQ15ACG1H6R8BT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KGQ15ACG1H6R8BT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGQ15ACG1H6R8BT?
Image KGQ15ACG1H6R8BT
Part Number KGQ15ACG1H6R8BT
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 6.8 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.036" (0.91mm)