KYOCERA AVX KGM21AR51H475KU
Part No.:
KGM21AR51H475KU
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KGM21AR51H475KU.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Series:
KGM - X5R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGM21AR51H475KU on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KGM21AR51H475KU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGM21AR51H475KU?
Image KGM21AR51H475KU
Part Number KGM21AR51H475KU
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)