KYOCERA AVX KGM21AR50J476MU
Part No.:
KGM21AR50J476MU
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KGM21AR50J476MU.pdf
Description:
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Series:
KGM - X5R
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGM21AR50J476MU on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KGM21AR50J476MU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGM21AR50J476MU?
Image KGM21AR50J476MU
Part Number KGM21AR50J476MU
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)