KGM15AR70J104JT.pdf
| Image |  |
| Part Number | KGM15AR70J104JT |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | KGM - X7R |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |