KGM15ACG1H470JT.pdf
| Image |  |
| Part Number | KGM15ACG1H470JT |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | KGM - C0G |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 47 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |