KYOCERA AVX KGM05ACG1H390FH
Part No.:
KGM05ACG1H390FH
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.KGM05ACG1H390FH.pdf
Description:
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Series:
KGM - C0G
Capacitance:
39 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGM05ACG1H390FH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the KGM05ACG1H390FH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGM05ACG1H390FH?
Image KGM05ACG1H390FH
Part Number KGM05ACG1H390FH
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 39 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)