KB HAVPA1.12-UUVT-FKT1-20-L-ZO.pdf
| Image |  |
| Series | DISPLIX Oval | DISPLIX Oval | DISPLIX Oval | DISPLIX Oval | DISPLIX Oval |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Blue | Blue | Blue | Blue | Blue |
| Wavelength | 468nm (Typ) | 466nm (Typ) | 466nm (Typ) | 466nm (Typ) | 466nm (Typ) |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.05V | 3.05V | 3.05V | 3.05V | 3.05V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Max | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | - | - | - | - | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 110° x 60° | 110° x 60° | 110° x 60° | 110° x 60° | 110° x 60° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.106" L x 0.083" W (2.70mm x 2.10mm) | 0.106" L x 0.083" W (2.70mm x 2.10mm) | 0.106" L x 0.083" W (2.70mm x 2.10mm) | 0.106" L x 0.083" W (2.70mm x 2.10mm) | 0.106" L x 0.083" W (2.70mm x 2.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.063" (1.61mm) | 0.063" (1.61mm) | 0.063" (1.61mm) | 0.063" (1.61mm) | 0.063" (1.61mm) |