K30LGWXPPB2QP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of K30LGWXPPB2QP.
| Image |  |
| Part Number | K30LGWXPPB2QP |
| Manufacturer | Banner Engineering Corporation |
| Series | K30 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Type | Standard, Illuminated |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating (Amps) | 150mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Actuator Type | Round, Button, Domed |
| Actuator Marking | - |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Illumination Type, Color | LED, Green/White |
| Illumination Voltage (Nominal) | 30 VDC |
| Termination Style | Cable with Connector |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C |