Taiyo Yuden JMK316BJ475KD-T
Part No.:
JMK316BJ475KD-T
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order JMK316BJ475KD-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the JMK316BJ475KD-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JMK316BJ475KD-T?
Image JMK316BJ475KD-T
Part Number JMK316BJ475KD-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)