Vishay Dale IMC2220ER122J
Part No.:
IMC2220ER122J
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IMC2220ER122J.pdf
Description:
FIXED IND 1.2MH 75MA 17 OHM SMD
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-2220
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
75 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
17Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.221" L x 0.197" W (5.61mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)
1. How to order IMC2220ER122J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMC2220ER122J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMC2220ER122J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMC2220ER122J.
Image IMC2220ER122J
Part Number IMC2220ER122J
Manufacturer Vishay Dale
Series IMC-2220
Package/Case 2220 (5650 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 1.2 mH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 75 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 17Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 252 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 2220 (5650 Metric)
Size / Dimension 0.221" L x 0.197" W (5.61mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)