Vishay Dale IMC1210ER220J
Part No.:
IMC1210ER220J
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IMC1210ER220J.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 145MA 3.7 OHM SMD
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
145 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.7Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)
1. How to order IMC1210ER220J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMC1210ER220J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMC1210ER220J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMC1210ER220J.
Image IMC1210ER220J
Part Number IMC1210ER220J
Manufacturer Vishay Dale
Series IMC-1210
Package/Case 1210 (3225 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 22 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 145 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.7Ohm Max
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 19MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)