Vishay Dale IMC1210BN56NJ
Part No.:
IMC1210BN56NJ
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IMC1210BN56NJ.pdf
Description:
FIXED IND 56NH 470MA 330MOHM SMD
Inductance:
56 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
470 mA
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)
1. How to order IMC1210BN56NJ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMC1210BN56NJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMC1210BN56NJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMC1210BN56NJ.
Image IMC1210BN56NJ
Part Number IMC1210BN56NJ
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 56 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 470 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 330mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 1GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)