Vishay Dale IMC1210BN27NJ
Part No.:
IMC1210BN27NJ
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IMC1210BN27NJ.pdf
Description:
FIXED IND 27NH 564MA 220MOHM SMD
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
27 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
564 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)
1. How to order IMC1210BN27NJ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IMC1210BN27NJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMC1210BN27NJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMC1210BN27NJ.
Image IMC1210BN27NJ
Part Number IMC1210BN27NJ
Manufacturer Vishay Dale
Series IMC-1210
Package/Case 1210 (3225 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 27 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 564 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 1GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)