Vishay Dale IHXL1100OZEB4R7K31
Part No.:
IHXL1100OZEB4R7K31
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IHXL1100OZEB4R7K31.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 65A 1.01 MOHM SM
Series:
IHXL1100OZ-31
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
65 A
Current - Saturation (Isat):
49A
DC Resistance (DCR):
1.01mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
1. How to order IHXL1100OZEB4R7K31 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IHXL1100OZEB4R7K31 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHXL1100OZEB4R7K31?
Image IHXL1100OZEB4R7K31
Part Number IHXL1100OZEB4R7K31
Manufacturer Vishay Dale
Series IHXL1100OZ-31
Package/Case Radial
Packaging Tray
Product Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 65 A
Current - Saturation (Isat) 49A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.01mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 11MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)