Vishay Dale IHXL1100OZEB1R0K3A
Part No.:
IHXL1100OZEB1R0K3A
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IHXL1100OZEB1R0K3A.pdf
Description:
INDUCT WW SNGL COIL MISC
Series:
IHXL-1100OZ-3A
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
138 A
Current - Saturation (Isat):
102A
DC Resistance (DCR):
0.31Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
1. How to order IHXL1100OZEB1R0K3A on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IHXL1100OZEB1R0K3A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHXL1100OZEB1R0K3A?
Image IHXL1100OZEB1R0K3A
Part Number IHXL1100OZEB1R0K3A
Manufacturer Vishay Dale
Series IHXL-1100OZ-3A
Package/Case Radial
Packaging Tray
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 138 A
Current - Saturation (Isat) 102A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 0.31Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 29MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)