Vishay Dale IHXL1100OZEB1R0K31
Part No.:
IHXL1100OZEB1R0K31
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IHXL1100OZEB1R0K31.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 138A 0.31 MOHM SMD
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHXL1100OZ-31
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
138 A
Current - Saturation (Isat):
102A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.31mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
1. How to order IHXL1100OZEB1R0K31 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IHXL1100OZEB1R0K31 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHXL1100OZEB1R0K31?
Image IHXL1100OZEB1R0K31
Part Number IHXL1100OZEB1R0K31
Manufacturer Vishay Dale
Series IHXL1100OZ-31
Package/Case Radial
Packaging Tray
Product Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 138 A
Current - Saturation (Isat) 102A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 0.31mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 29MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)