Vishay Dale IHSM3825PJ1R8L
Part No.:
IHSM3825PJ1R8L
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IHSM3825PJ1R8L.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 4.27A 22MOHM SMD
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHSM-3825
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
4.27 A
Current - Saturation (Isat):
3.22A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.225" (5.72mm)
1. How to order IHSM3825PJ1R8L on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IHSM3825PJ1R8L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHSM3825PJ1R8L?
Image IHSM3825PJ1R8L
Part Number IHSM3825PJ1R8L
Manufacturer Vishay Dale
Series IHSM-3825
Package/Case Nonstandard
Packaging Bulk
Product Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 4.27 A
Current - Saturation (Isat) 3.22A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)