Vishay Dale IHHP0603ZHER1R0M01
Part No.:
IHHP0603ZHER1R0M01
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.IHHP0603ZHER1R0M01.pdf
Description:
IHHP-0603ZH-01 1 20% ER E3
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHHP-0603ZH-01
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)
1. How to order IHHP0603ZHER1R0M01 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the IHHP0603ZHER1R0M01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHHP0603ZHER1R0M01?
Image IHHP0603ZHER1R0M01
Part Number IHHP0603ZHER1R0M01
Manufacturer Vishay Dale
Series IHHP-0603ZH-01
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type -
Material - Core Iron Powder
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)