Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDJJN0.5NDSA3
Part No.:
HSCDJJN0.5NDSA3
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side
Description:
TRUSTABILITY PRESSURE SENSOR
Manufacturer:
Series:
TruStability® HSC
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Applications:
Board Mount
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
±0.02PSI (±0.1kPa)
Output Type:
SPI
Output:
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
3.27V ~ 3.33V
Port Size:
Male - 0.09" (2.29mm) Tube, Dual
Port Style:
Barbless
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:
PC Pins
Maximum Pressure:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-DIP
1. How to order HSCDJJN0.5NDSA3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the HSCDJJN0.5NDSA3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HSCDJJN0.5NDSA3?
Image HSCDJJN030PDAA5 HSCDJJN001PDAA5 HSCDJJN001NDAA5 HSCDJJN005NDAA5 HSCDJJN0.5NDSA3
Part Number HSCDJJN030PDAA5 HSCDJJN001PDAA5 HSCDJJN001NDAA5 HSCDJJN005NDAA5 HSCDJJN0.5NDSA3
Series TruStability® HSC TruStability® HSC * * TruStability® HSC
Package/Case 8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side 8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side - - 8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Active Active Active Active
Applications Board Mount Board Mount - - Board Mount
Pressure Type Differential Differential - - Differential
Operating Pressure ±30PSI (±206.84kPa) ±1PSI (±6.89kPa) - - ±0.02PSI (±0.1kPa)
Output Type Analog Voltage Analog Voltage - - SPI
Output 0.5 V ~ 4.5 V 0.5 V ~ 4.5 V - - -
Accuracy ±0.25% ±0.25% - - ±0.25%
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V 4.75V ~ 5.25V - - 3.27V ~ 3.33V
Port Size Male - 0.09" (2.34mm) Tube, Dual Male - 0.09" (2.34mm) Tube, Dual - - Male - 0.09" (2.29mm) Tube, Dual
Port Style Barbless Barbless - - Barbless
Termination Style PC Pin PC Pin - - PC Pins
Maximum Pressure ±120PSI (±827.37kPa) ±10PSI (±68.95kPa) - - -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C -20°C ~ 85°C - - -20°C ~ 85°C