Taiyo Yuden HMK212B7223KG-T
Part No.:
HMK212B7223KG-T
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.HMK212B7223KG-T.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order HMK212B7223KG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the HMK212B7223KG-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HMK212B7223KG-T?
Image HMK212B7223KGHT HMK212B7223KG-T
Part Number HMK212B7223KGHT HMK212B7223KG-T
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.022 µF 0.022 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - High Voltage
Ratings AEC-Q200 -
Applications Automotive, SMPS Filtering SMPS Filtering
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm) 0.053" (1.35mm)