HK160839NJ-T.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HK160839NJ-T.
| Image |  |
| Part Number | HK160839NJ-T | HK160839NJ-TV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | HK | HK |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Type | Multilayer | Multilayer |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 39 nH | 39 nH |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 300 mA | 230 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 600mOhm Max | 600mOhm Max |
| Q @ Freq | 12 @ 100MHz | 12 @ 100MHz |
| Frequency - Self Resonant | 1.1GHz | 1.1GHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz | 100 MHz |
| Features | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.95mm) | 0.037" (0.95mm) |