HCM496144000ABJT.pdf
| Image |  |
| Part Number | HCM496144000ABJT |
| Manufacturer | Citizen Finedevice Co Ltd |
| Series | HCM49 |
| Package/Case | HC-49/US |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 6.144 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Load Capacitance | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |