Taiyo Yuden GMK212SD273KG-T
Part No.:
GMK212SD273KG-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.GMK212SD273KG-T.pdf
Description:
CAP CER 0.027UF 35V 0805
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
CFCAP™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35V
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low Distortion
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMK212SD273KG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the GMK212SD273KG-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMK212SD273KG-T?
Image GMK212SD273KG-T
Part Number GMK212SD273KG-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series CFCAP™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low Distortion
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)