Taiyo Yuden GMK212BJ474KG-T
Part No.:
GMK212BJ474KG-T
Description:
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0805
Series:
M
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMK212BJ474KG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the GMK212BJ474KG-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMK212BJ474KG-T?
Image GMK212BJ474KG-T GMK212BJ474KGHT
Part Number GMK212BJ474KG-T GMK212BJ474KGHT
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Active
Capacitance 0.47 µF 0.47 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 35V 35V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Features - -
Ratings - AEC-Q200
Applications SMPS Filtering Automotive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm) 0.053" (1.35mm)