TDK Corporation GLFR1608T1R5M-LR
Part No.:
GLFR1608T1R5M-LR
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.GLFR1608T1R5M-LR.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 625MA 150MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
GLFR
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
625 mA
Current - Saturation (Isat):
170mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order GLFR1608T1R5M-LR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the GLFR1608T1R5M-LR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GLFR1608T1R5M-LR?
Image GLFR1608T1R5M-LR
Part Number GLFR1608T1R5M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series GLFR
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type -
Material - Core -
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 625 mA
Current - Saturation (Isat) 170mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)