TDK Corporation FK28X7R2A472KN000
Part No.:
FK28X7R2A472KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28X7R2A472KN000.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28X7R2A472KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28X7R2A472KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28X7R2A472KN000?
Image FK28X7R2A472KN000
Part Number FK28X7R2A472KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)