TDK Corporation FK28X7R1H473KN000
Part No.:
FK28X7R1H473KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28X7R1H473KN000.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:898
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28X7R1H473KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28X7R1H473KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28X7R1H473KN000?
Image FK28X7R1H473KN000
Part Number FK28X7R1H473KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)