TDK Corporation FK28X7R1H154KR000
Part No.:
FK28X7R1H154KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28X7R1H154KR000.pdf
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28X7R1H154KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28X7R1H154KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28X7R1H154KR000?
Image FK28X7R1H154KR000
Part Number FK28X7R1H154KR000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)