FK28X7R1H104KN000.pdf
| Image | |
| Part Number | FK28X7R1H104KN000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |