TDK Corporation FK28X7R0J225KR000
Part No.:
FK28X7R0J225KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28X7R0J225KR000.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:637
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28X7R0J225KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28X7R0J225KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28X7R0J225KR000?
Image FK28X7R0J225KR000
Part Number FK28X7R0J225KR000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)