TDK Corporation FK28X5R1A225KR000
Part No.:
FK28X5R1A225KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28X5R1A225KR000.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:717
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28X5R1A225KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28X5R1A225KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28X5R1A225KR000?
Image FK28X5R1A225KR000
Part Number FK28X5R1A225KR000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)