TDK Corporation FK28C0G2E391JN000
Part No.:
FK28C0G2E391JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28C0G2E391JN000.pdf
Description:
CAP CER 390PF 250V C0G RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
390 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28C0G2E391JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28C0G2E391JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28C0G2E391JN000?
Image FK28C0G2E391JN000
Part Number FK28C0G2E391JN000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 390 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)