TDK Corporation FK28C0G2A122JN000
Part No.:
FK28C0G2A122JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK28C0G2A122JN000.pdf
Description:
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK28C0G2A122JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK28C0G2A122JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK28C0G2A122JN000?
Image FK28C0G2A122JN000
Part Number FK28C0G2A122JN000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)