FK26Y5V1H475Z.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FK26Y5V1H475Z.
| Image | |
| Part Number | FK26Y5V1H475Z |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |