TDK Corporation FK26X7R1H155KR000
Part No.:
FK26X7R1H155KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK26X7R1H155KR000.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK26X7R1H155KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK26X7R1H155KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK26X7R1H155KR000?
Image FK26X7R1H155KR000
Part Number FK26X7R1H155KR000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)