TDK Corporation FK26X5R1H105KN000
Part No.:
FK26X5R1H105KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK26X5R1H105KN000.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X5R RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK26X5R1H105KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK26X5R1H105KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK26X5R1H105KN000?
Image FK26X5R1H105KN000
Part Number FK26X5R1H105KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)