TDK Corporation FK26X5R1C475KN000
Part No.:
FK26X5R1C475KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK26X5R1C475KN000.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:634
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK26X5R1C475KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK26X5R1C475KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK26X5R1C475KN000?
Image FK26X5R1C475KN000
Part Number FK26X5R1C475KN000
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)